Kurz ošetřovatelská péče o dlouhodobé venózní vstupy

Dlouhodobé venózní vstupy představují systémy, které umožňují aplikovat léky, nebo parenterálně podávanou výživu do centrální žíly po dobu mnoha měsíců až let. Na rozdíl od krátkodobých žilních vstupů (periferní kanyla a klasický centrální žilní katetr) jsou určeny nejenom pro hospitalizované nemocné, ale především pro dlouhodobou ambulantní péči. (J. Charvát, MedicalTribune 2013)
V praxi se jedná zejména o čím dál používanější periferně zaváděný centrální katétr (PICC), střednědobí katétr midline a venózní port. Tyto vstupy jsou umístovány do těla pacientů pro podávání jakýchkoli infuzních preparátů, včetně parenterální výživy. Jedná se zejména o pacienty geriatrické, prodělávající dlouhodobou např. onkologickou léčbu a jiné. Používání těchto vstupů vyžaduje specifickou ošetřovatelskou péči.
Dlouhodobé žilní vstupy při správném používání významným způsobem usnadňují život pacientům v jejich nelehké životní situaci.

 

Nabízíme komplexní teoretickou a praktickou přípravu, včetně nácviku ošetrování dlouhodobých žilních vstupů na sofistikovaném trenažéru.

 

Zaměření kurzu:

Ošetřovatelská péče o dlouhodobé venózní vstupy (midline, PICC, port) s důrazem na převazy a způsob aplikace do jednotlivých zařízení,  postaveno přímo pro pracovníky domácí a hospicové péče

Obsah kurzu:

Teoretická část:

  1. Teorie a rozdělení dlouhodobých žilních vstupů
  2. Indikace pro použití
  3. Teorie ošetřovatelské péče o žilní vstupy
  4. Komplikace při používání žilních vstupů

Praktická část: (použití trenažéru)

  1. Ošetřovatelská péče o port (nápich, proplach, aplikace do portu)
  2. Ošetřovatelská péče o PICC (převazy, proplach, aplikace)

 

Časová dotace kurzu:

4 vyučovací hodiny

 

Počet účastníků kurzu:

dohodou – (minimálně 5, max 15)

 

Po absolvování kurzu každý obdrží certifikát s platností 2 roky.